INFORMACE PRO TURISTY

 

 

 

 

Kotlíkové dotaceNadace ČEZ

Toulavý baťoh Kladského Pomezí

 

 

 

 

Turistické zajímavosti

Obec Malé Svatoňovice je svojí polohou přirozeným východiskem k návštěvě zajímavých turistických míst Jestřebích hor, ale i celého kraje bratří Čapků, Boženy Němcové, Aloise Jiráska i Adršpašských a Teplických skal. Tipy na výlety a zajímavosti v okolí najdete v sekci - Kam na výlet. Nádherný pohled na okolí je z rozhledny umístěné na nejvyšší hoře Jestřebích hor - Žaltmanu. Cesta na rozhlednu je dobře značená z náměstí v Malých Svatoňovicích a trvá cca 1/2 hodiny turistické chůze do kopce.

Pohled z rozhledny Žaltman JV směrem na Batňovice, Českou Skalici a Hradec Králové
p7151720a

 

 

 

 

 

 

 

 

 Pohled z rozhledny směrem na západ - na Krkonoše (vpravo Sněžka)
p7151739a

 

 

 

 

 

 

Pohled z rozhledny severním směrem na Teplicko-adršpašské skály a Polsko 
p7151713a

 

 

 

 

 

 

 

Rodiště Karla Čapka - Muzeum bratří Čapků


Mariánský sad

KapličkaMariánský sad byl zbudován Spolkem pro zvelebení poutního místa v roce 1891 podle návrhu architekta Edmunda Chaury z Červeného Kostelce. Kapličky ozdobil obrazy Sedmera radostí Panny Marie akademický malíř Josef Cobl.
V roce 1893 byla v sadu vybudována křížová cesta se čtrnácti dřevěnými kříži s vyobrazením jednotlivých zastavení křížové cesty Ježíše Krista.
V letech 1902 - 1906 byl v závěru křížové cesty vybudován Boží hrob uvnitř se zasklenou skříní obloženou araukarity a s tělem Ježíše Krista, dílo umělce a řezbáře Antonína Suchardy z Nové Paky.
Od roku 1995 probíhá rozsáhlá úprava celého Mariánského sadu. Nejprve byl proveden odborný zdravotní výřez zeleně a úprava dle původního záměru. Odborná práce byla zadána Sdružení Silva z Červeného Kostelce.
V roce 1998 byly obnoveny Kapličky - firmou Maratonstav Úpice. V roce 1999 a 2000 byl zrekonstruován objekt Božího hrobu. Práce byly opět zadány firmě Maratonstav Úpice. Investorem všech těchto akcí byla Obec Malé Svatoňovice pod odborným dozorem Památkového úřadu v Pardubicích.

Práce si vyžádaly částku cca 1,5 mil.korun. Téměř 1/3 nákladů činil příspěvek Okresního úřadu v Trutnově. Zbývající částku hradila ze svého rozpočtu Obec Malé Svatoňovice.
Všechny práce byly provedeny citlivě a velmi přirozeně s jediným záměrem: postarat se o dílo vybudované s láskou občany Malých Svatoňovic pro všechny, kdo navštíví naši krásnou obec. 
Do Mariánského sadu se dostanete širokou cestou kolem kostela do kopce.