MUZEUM BRATŘÍ ČAPKŮ

 

 

 

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

 

Kotlíkové dotaceNadace ČEZ

Toulavý baťoh Kladského Pomezí

 

 

 

Expozice Josefa Čapka

Josef ČapekExpozice Josefa Čapka začíná na schodišti do 2. poschodí souborem volné grafiky z let 1914–1919. Samotnou expozici uvádí plastika hlavy Josefa Čapka od Vladimíra Preclíka.

Hlavní prostor tvoří reprezentativní galerie 20 olejových obrazů, průřez celou tvorbou Josefa Čapka. Z významných tvůrčích údobí, kterými Josef Čapek procházel, je vybraná vždy významná skupina obrazů. Expozice olejů se uzavírá několika variantami z velkých obrazových cyklů nazývaných Oheň a Touha. Malíř tyto obrazy sám nepojmenoval, vznikaly jako protest, žal, varování i bojová výzva proti všemu kolem Mnichovské zrady, volání na poplach proti fašismu.

Obrazovou galerii doplňují dokumenty k Josefovu životu. V částech nazvaných Dětství, Být dělníkem, Být umělcem, S avantgardou, Válka, Léta tvůrčí šíře, Josef Čapek – velké dítě, Doba zralosti a pozdní dílo, Až na dně života, je představen Josef Čapek a jeho vývoj výtvarný i literární až po dokumenty z Čapkova věznění v koncentračních táborech, pietní ukázky z jeho poslední tvorby zachráněné spoluvězni. 

V prostoru expozice je bysta Josefa Čapka od Ladislava Zemánka.