Unikátní exponát v muzeu
Návštěvníci muzea mají nyní jedinečnou možnost v letošní turistické sezoně (do konce října 2024) vidět exponát z pozůstalosti Karla Čapka, který byl vystaven v roce 1946 na celonárodních oslavách v Malých Svatoňovicích a po té byl naposledy vystavován v 70. letech v rodném domě Karla Čapka tehdy ještě s názvem Památník bratří Čapků v Malých Svatoňovicích. Jedná se o posmrtné lože Karla Čapka.
Po rekonstrukci muzea v sedmdesátých letech byl ojedinělý exponát, posmrtné lože Karla Čapka, uložen v depozitním objektu muzea a veřejnosti se stal nedostupným. V loňském roce za finanční podpory z dotace Královéhradeckého kraje bylo realizováno restaurování. Restaurátorské práce provedl pan František Kratochvíl, Restaurátorský ateliér, Praha 5.
Konstrukce je z měkkého dřeva. Exponát je dochován v celé své kráse včetně baldachýnu s nebesy. Při restaurování byly zachovány všechny původní dřevěné části v tmavém tónu s řezbářsky pojednanými pohledovými exponovanými plochami. Neváhejte a zavítejte do našeho muzea, spatříte unikátní exponát v originální kráse. Lože je vystaveno pro veřejnost v prostorách expozice Karla Čapka do konce října 2024. Vladimíra Jiránková Odrobiňáková, březen 2024
Vladimíra Jiránková Odrobiňáková
Dětská literární témata obou bratří k tomu přímo vybízejí, a proto jsme rozšířili stávající interaktivní prvky v muzeu o senzorickou manipulační tabulku s motivem Pejsek a Kočička. Deska podporuje rozvoj dětí, procvičuje jemnou motoriku, zručnost a především odkazuje na dětskou knihu Povídání o Pejskovi a Kočičce.
Každým rokem se snažíme zaujmout něčím novým v suvenýrech a i pro letošní turistickou sezonu tomu není jinak. Novinkou jsou například: tematické magnetky s citáty Karla a Josefa Čapka, pravítko s Dášeňkou a přívěsek na klíče s motivem Pejska a Kočičky.
Muzeum bratří Čapků má svou vlastní identitu
Ne každý subjekt či organizace má svou značku, své logo, ale když už ho má, tak se s ním spojuje a graficky prezentuje. Muzeum bratří Čapků svou vizuální identitu má, ale málokdo o ní ví. Toto „staronové“ logo začne proto aktuálně používat a veřejnosti ho tímto představuje! Celá tisková zpráva ze dne 11.05.2021 zde.
Hravá, ale při tom naučná...
V parku u náměstí Karla Čapka se můžete těšit z nově instalovaných interaktivních tabulí. Nová zastavení určená dětem, ale i dospělým vás přivedou do horní části parku, kde se můžete začíst do Pošťácké pohádky a zdolávat cestu pana pošťáka Kolbaby s psaníčkem bez adresy. Můžete se nechat přenést na policejní stanici Velkou policejní pohádkou a vyfotit se se strážníkem Trutinou jako sedmá hlava draka Aminy anebo si zahrát loupežnické piškvorky u Druhé loupežnické pohádky.
Tyto nové tři herní prvky tentokrát na motivy pohádkové knihy Devatero pohádek volně navazují na stávající interaktivní tabule s námětem z knihy Povídání o pejskovi a kočičce. Věříme, že tabule vás zabaví a připomenou dětskou tvorbu našich osobností bratří Čapků.
Těšíme se na Vaši návštěvu. Vladimíra Odrobiňáková, Muzeum bratří Čapků
Jdeme příkladem. "Když všichni, tak všichni". :-) Děkujeme.
Děti ze Školičky základů umělecké práce z Malé Morávky při Galerii U Šťastných Bobtailů udělují významným lidem a institucím vysokého morálního kreditu a in memoriam také čestným osobnostem, jejichž smrt byla a je symbolem cti a statečnosti, ručně vyřezávané Anděly jako posly dobra a míru. Jedná se o dětskou mírovou cenu Anděl pro lepší svět. Takového Anděla proti válce udělily děti také in memoriam Josefu Čapkovi a Karlu Čapkovi.
V pondělí 9. září 2019 přijela do Muzea bratří Čapků Helena Vaculíková, galeristka od Šťastných Bobtailů a umělecká vedoucí školičky na Malé Morávce, aby nám Anděla pro lepší svět, již sto dvacátého osmého, za svoje svěřence předala.
Design ceny je na motiv Holubice míru od Josefa Čapka ztvárněn Akayennou Alvarado *2001 (Mexico). Anděl bude vystaven v Muzeu bratří Čapků symbolicky s výhledem na expozici Karla Čapka.
Ocenění z řad dětí nás velmi těší a jsme rádi, že jsme mohli tuto cenu společně se starostou obce Vladimírem Provazníkem převzít. Je potěšující, že již tak malé děti vnímají naši historii a uvědomují si důležitost takových osobností, jako jsou Karel a Josef Čapkovi.
Anděly obdrželi například Věra Čáslavská, Dana Zátopková, Armádní sportovní středisko Dukla, AČR a další. In memoriam pak například: T. G. Masaryk, Václav Havel, generál Jaroslav Klemeš, Jan Palach, občané Lidic a mnoho dalších.
Vladimíra Odrobiňáková, Muzeum bratří Čapků
© 2004-2024 Malé Svatoňovice