MUZEUM BRATŘÍ ČAPKŮ

Expozice Karla Čapka

Karel ČapekV prvním patře muzea, v prostorách služebního bytu MUDr. Antonína Čapka, je umístěna expozice Karla Čapka. Zde se Karel Čapek 9. ledna 1890 narodil.

Proto nám úvodní část expozice přibližuje pobyt rodiny Čapkových v Malých Svatoňovicích a v Úpici, dobu dětství Karla, Josefa a Heleny, školní fotografie i rodinné fotografie. Na to navazují Karlova studia v Hradci Králové, v Brně a v Praze, zajímavé fotografie z období působení Karla Čapka u hraběte Lažanského a literární činnost v období 1. světové války.

 

Další část expozice tvoří blok věnovaný tvorbě dvacátých let – utopistické tvorbě. Představují se díla z období, kdy se prolíná Čapkův obdiv k technice a k technickým objevům s jeho velkým zaujetím pro člověka.
Třicátá léta, kdy Čapek pod vlivem ohrožení republiky hitlerovským Německem vytváří protifašistická díla, jsou reprezentována dramaty Matka, Bílá nemoc, Válka s mloky, První parta. Tato část se uzavírá obdobím Mnichova a smrtí Karla Čapka 25. prosince 1938. 

 

Expozici doplňují fotografie s manželkou Olgou Scheinpflugovou a tvorba pro děti. Představena je Čapkova novinářská činnost, fotografie z pražského domova a vztah Čapka k rodnému kraji.

Velmi zajímanou část expozice tvoří ukázka z cestopisů s originály kreseb Karla Čapka, fotografie z filmových a divadelních ztvárnění her Karla Čapka a překlady knih. 

 

Pomyslný závěr expozice tvoří panel Pátečníků, práce nad dílem Hovory s TGM a bysta Karla Čapka od Františka Proseckého.